Kanada prvi domaćin u povijest SP-a koji se našao u ovakvoj situaciji

Kanada je prvi put u svojoj povijesti izborila nokaut-fazu Svjetskog prvenstva, ali će taj uspjeh pratiti i jedan neobičan presedan.

Reprezentacija koju vodi Jesse Marsch postat će prvi domaćin u 96-godišnjoj povijesti Mundijala koji će utakmicu nokaut-faze igrati izvan vlastite države.

Kanada je skupinu B završila na drugom mjestu, iza Švicarske, a ispred Bosne i Hercegovine zahvaljujući boljoj gol-razlici. U posljednjem kolu izgubila je od Švicarske 2:1 u Vancouveru, čime je propustila priliku osvojiti skupinu i nastaviti turnir pred domaćim navijačima.

Umjesto toga, Kanađane u šesnaestini finala čeka Južna Afrika na SoFi Stadiumu u Los Angelesu. Da su završili prvi u skupini, nastavili bi natjecanje u Kanadi. Ovako će, iako su jedni od domaćina turnira uz SAD i Meksiko, povijesni prvi nastup u nokaut-fazi odigrati na tuđem tlu.

Izbornik Jesse Marsch priznao je da mu je žao što njegova momčad neće igrati pred domaćom publikom: ‘Bilo je sjajno igrati pred našim navijačima i naravno da smo željeli nastaviti taj niz u Kanadi. Sada idemo u Los Angeles gdje ćemo vjerovatno imati manje podrške s tribina, ali želimo nastaviti predstavljati našu zemlju na najbolji način’, rekao je Marsch.

Ipak, naglasio je da je najvažniji cilj ostvaren: ‘Upravo smo tamo gdje želimo biti. U nokaut fazi smo i sada želimo napraviti još jedan korak naprijed.’

Kanada tako u nokaut-fazu ulazi s velikim uspjehom, ali i s osjećajem propuštene prilike. Povijest je već ispisala, no ne onako kako se nadala: kao prva reprezentacija domaćin koja će eliminacijsku utakmicu Svjetskog prvenstva igrati izvan svoje države.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *